Postanowiłem spróbować zebrać w jednym miejscu tak dużo informacji o zakładach potocznie nazywanych 'Rometem', jak tylko mi się uda.

 

Rowery Romet to także kawał mojej osobistej historii, bo to na takich maszynach zdobywałem swoje pierwsze doświadczenia.

 

Z nieznanych przyczyn cały dorobek tej firmy skazany został na niebyt.

640 IMG 2839 Ogolny v1
Jakiś czas temu znajomy o przezwisku Krowa postanowił się ożenić. Prezenty ślubno-weselne stanowią w tym kraju pewne wyzwanie. Podejście do i tego tematu na szczęście powoli się zmienia. Kiedyś żartowałem z nim, że chyba jednym z najmniej praktycznych prezentów ślubnych jest... tandem. Bo proszę sobie wyobrazić szczęście świadków, którzy chwilę po zakończeniu wręczania prezentów muszą to wszystko jakoś zapakować do samochodów, a tu 4 m żelastwa. Zresztą później wcale nie jest lepiej, bo trzeba mieć domek z ogródkiem a nawet dużym garażem, by coś takiego przechowywać. Bydgoskie zakłady rowerowe zaproponowały swego czasu pewno rozwiązanie niwelujące chociaż niektóre mankamenty tandemu w postaci... tandemu składanego. Nazwano to rozwiązanie Duetem. Właśnie czegoś takiego zacząłem szukać. Wymyśliłem, by rower rozebrać na czynniki pierwsze i pomalować na czarny kolor, a następnie domalować nieco łat, co w efekcie miałoby wizualnie chociaż nieznacznie przypominać krówkę.

A co wyszło z realizacji tych planów? Zapraszam do lektury!

640 20121121 KG F 0001 wyostrz

Poniżej zamieszczam skany kilku kart gwarancyjnych rowerów Romet mniej więcej z lat siedemdziesiątych. Dla przypomnienia, każdy rower był sprzedawany klientowi wraz z instrukcją obsługi oraz właśnie kartą gwarancyjną. Te dokumenty były przytwierdzane do roweru, np. do kierownicy, za pomocą sznurka.

Cennym źródłem informacji o rowerach produkowanych przez firmę Romet są ulotki informacyjne, foldery, czy też, jak się kiedyś mówiło, prospekty. Niestety na przestrzeni lat pojawiło się ich niewiele. Prawdopodobnie kierownictwo firmy założyło, że nie ma sensu reklamować coś, co i tak jest dobrem bardzo pożądanym, na które jest ogromny popyt. Z drugiej strony spora część produkcji trafiała za granicę i to za zachodnią granicę, gdzie wyznawano zasadę, że reklama jest dźwignią handlu.

W artykule prezentuję unikatowe pozycje prezentujące po kilkanaście rowerów. Wiem o istnieniu co najmniej jeszcze jednej teczki z reklamami poszczególnych modeli rowerów. Niestety dotychczasowi właściciele nie byli skłonni podzielić się ze mną nawet skanami poszczególnych stron. Stąd kolejny apel do czytelników tej strony. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Jeżeli u kogoś znajdują się podobne materiały reklamowe lub jakiekolwiek inne materiały dotyczące historii upadłych zakładów 'Romet' lub 'ZZR' to gorąco proszę o kontakt. Być może ktoś z Państwa dostrzeże na tych zdjęciach znane sobie osoby. Tak ja, jak i zapewne moi czytelnicy są żywo zainteresowani poznaniem historii powstania tych zdjęć i materiałów reklamowych...

600 20120218 FolderRomet0006 zm

Zapraszam do obejrzenia zdjęć!

romet

Kto zaprojektował logo Rometu? W jakich to nastąpiło okolicznościach? Kiedy to się stało? Kilka dni temu odezwał się do mnie syn autora tego logo.

Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to do dzisiaj jeden z bardziej rozpoznawalnych znaków towarowych. U wielu ludzi urodzonych w latach siedemdziesiątych budzi przy tym bardzo pozytywne skojarzenia.

Zapraszam do lektury!

Zapraszam do obejrzenia kolejnego dzieła Zakładów Rowerowych Romet. Tym razem wydana w nakładzie 30 tys. egzemplarzy "Instrukcja naprawy rowerów". Pozycja jest o tyle unikalna, że zawiera rysunki techniczne niektórych narzędzi rowerowych. Zupełnie, jak by chodziło o podejście typu 'zrób to sam' - chcesz naprawić rower, a nie masz narzędzi? My też ich nie mamy, ale pokażemy Ci, jak możesz je sobie zrobić.

800 20111114 InstrukcjaNaprawyRowerow s01 w

Zapraszam do lektury!