W tym dziale wywiady z ludźmi związanymi z 'rowerowaniem', które starałem się opublikować nie tylko na tej stronie, ale także na innych portalach. Z założenia artykuły miałyby służyć swobodnej dyskusji i poszukiwaniu prawdy w szerszym gronie. Dostrzegam wielki głód informacji wśród tzw. szarych obywateli. Internet jak dotąd nie wypełnił luki powstałej wiele lat temu pomiędzy abstrakcyjną władzą a jeszcze abstrakcyjniejszym obywatelem. W efekcie 'ktoś' buduje ścieżki rowerowe, 'ktoś' organizuje rowerowe demonstracje czy inicjatywy, ale za 'nasze' pieniądze. Zmiana takiego sposobu myślenia jest bardzo trudna i oprócz szerokiego, nieskrępowanego dostępu do informacji (vide Internet) wymaga też pracy u podstaw, czyli włączenia się 'nas' w działania proponowane przez władzę. Ale to już temat na zupełnie inną dyskusję...
 
 

750 IMG 0890

Podczas zorganizowanych we wrześniu 2017 roku pierwszych warsztatów Cycle Hack wpadła mi w ręce papierowa wersja mapy rowerowej Gdańska. Ten kawałek papieru stał się dla mnie przyczynkiem do rozważań na temat komunikacji miasta z mieszkańcami.

Zapraszam do lektury!

750 IMG 0730 CycleHack v1

O pierwszych zorganizowanych w Gdańsku przy okazji Tygodnia Mobilności warsztatach Cycle Hack dowiedziałem się dzięki informacjom, które znalazłem na Facebooku, na tablicy grupy "Kręć kilometry dla Gdańska". Specjalnie długo się nie zastanawiałem i postanowiłem wziąć udział w spotkaniu otwierającym, które odbyło się w piątek o godz. 17:30 w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Zapraszam do lektury!

BikeIntermodal

Źródło ilustracji: http://www.bike-intermodal.eu/

Już jakiś czas temu media obiegła wiadomość o nowym cudownym projekcie roweru składanego dla mas. Zainteresowałem się bliżej, bo o rowerach składanych pisałem już przynajmniej dwukrotnie. W istocie wszystkie piękne idee mówiące o tanim i dostępnym transporcie publicznym dla mas nie dadzą się zwyczajnie zrealizować, o ile na rynku nie pojawi się mały i lekki rower składany. Czy jednak jest tak różowo, jak mi się w pierwszej chwili wydawało?

Zapraszam do lektury!

Wraz z ostatnim dniem maja 2017 zakończyła się kolejna odsłona europejskiego wyzwania rowerowego (ECC, http://www.cyclingchallenge.eu/). W roku 2017 po raz drugi świadomie brałem udział w tej zabawie. Postanowiłem podzielić się kilkoma przemyśleniami okiem uczestnika.

20170702 ECC

Zapraszam do lektury!

Zapraszam do lektury materiałów poświęconych przygotowaniu drogi rowerowej pomiędzy gdańskimi dzielnicami Oliwa i Osowa.