Poniższe cytaty (oznaczone kursywą) pochodzą z książki Roberta M. Pirsiga "Zen i sztuka oporządzania motycykla", wydanej przez Dom Wydawniczy "Rebis" (Poznań 1994), w przekładzie Andrzeja Sitkowskiego. W nawiasach kwadratowych ([]) znalazło się słowo rower, które zastąpiło oryginalnie zastosowane przez Roberta Pirsiga słowo motocykl.

(...)
Najnudniejszym dla mnie zajęciem jest czyszczenie maszyny. Prawdziwa strata czasu. Wystarczy, żebyś wyjechał pierwszy raz na ulicę i znów będzie brudna.
(...)
Pewnym rozwiązaniem dla uniknięcia nudy w takich pracach jak: smarowanie, wymiana oleju (...) jest obrócenie ich w swoisty rytuał. Różne czynności mają swoją własną estetykę - inną dla spraw nowych i inną dla dobrze już znanych.
(...)
Czyszczenie maszyny wykonuję w nastroju podobnym do towarzyszącego chodzeniu do kościoła - nie po to, aby odkryć coś nowego, chociaż otwarty jestem na nowe doznania, ale po to, aby utwierdzić się w tym, co już poznałem. Czasami miło jest znaleźć się na dobrze znanej ścieżce.

750 IMG 6835 WidokOgolny v1 

Jest wiele różnych metod czyszczenia, czy też mycia łańcucha. Ostatnimi czasy przystępne dla przeciętnego konsumenta stały się nawet tak zaawansowane techniki, jak mycie części mechanicznych za pomocą ultradźwięków. Postanowiłem nabyć taki przyrząd (CD-3800 (A)) i wypróbować jego działanie. Przygotowałem krótki film, który pokazuje poszczególne fazy czyszczenia łańcucha.

Zapraszam do lektury!

640 img 5137 CzyszczenieLancucha
Zapraszam do lektury artykułu mówiącego o jednej z najważniejszych, a często pomijanych czynności związanych z utrzymaniem roweru. Chcę pokazać, w jaki sposób ja konserwuję łańcuch: zdejmuję go z napędu, czyszczę mechanicznie oraz chemicznie, wykorzystując naftę, płyn do mycia naczyń czy wreszcie wodę. Być może wydaje Ci się, że do to skomplikowane zadanie. Zapewniam, że jesteś w stanie wyczyścić swój łańcuch w kilku prostych krokach, a wszystkie czynności nie zajmą Ci więcej niż 30 minut.


Zapraszam do lektury!