Wstyd przyznać, ale do tej pory nigdy nie byłem w Kiezmarku. Ponieważ nastała piękna, słoneczna, ciepła wiosna, nic już nie stało na przeszkodzie, by to zmienić... Do pobrania trak z GPS :-)

 
Na wycieczkę wraz ze mną dał się zabrać 'rowerowy Mariusz'. Trasa bardzo prosta, przez 90 jeżeli nie przez 95% prowadzi szosami drugiej, a miejscami nawet trzeciej kategorii. Wziąłem ze sobą niezawodną mapę "Z biegiem Wisły Grudziądz-Gdańsk" oraz GPS.
 
Nieco statystysyk:
Dystans: 102 km.
Czas: 8 h 12 min.
Do pobrania: trak
 
Trochę tego wyszło... Jak na pierwszą wycieczkę po dłuższej przerwie nawet więcej, niż myślałem.
 
Założeniem było oddalić się od ruchliwej 'siódemki' bez zbytniego nadkładania drogi. Cele były dwa. Pierwszy, to most samochodowy przez Wisłę nieopodal wsi Kiezmark. Drugi, dodatkowy, to wiatrak we wsi Drewnica. Dodatkowo odwiedziliśmy jeszcze tzw. Gdańską Głowę, czyli śluzę oddzielającą wody Szkarpawy od wód Wisły.
 
 
 

 

Kawałek za Drewnicą próbowaliśmy dostać się na wał Wisły, ale niestety było to niemożliwe. Co prawda właśnie zaczynała się susza, ale u podnóża wału w rowie było na tyle dużo wody, że nie zaryzykowaliśmy przeprawy.

 

Wspomnienia? Żuławy jak zwykle urzekały przestrzenią. Niestety wzdłuż dróg było mnóstwo śmieci. Najwyraźniej miejscowi mieszkańcy 'oszczędzają' na wywozie śmieci. Szczególnie dużo śmieci było w kanale ciągnącym się na odcinku kilku kilometrów prostopadle do wału Wisły. Smutny widok.

 

Fotki zrobione aparatem Nokia E51 'rowerowego Mariusza', któremu dziękuję za wspaniały czas :-)

 

Drewniany wiatrak 'koźlak' wciąż stoi. Ma nowego właściciela, którym jest 'jakaś spółka', jak nam to oględnie wyjaśniono. Widać nowy dach, można więc liczyć, że woda nie leje się do środka i nie nastąpi dalsza degradacja obiektu. Został zakotwiczony do ziemi za pomocą stalowych linek. Oby tak dalej, bo jest to jeden z ostatnich żuławskich wiatraków.

 

(Wszystkie zdjęcia po kliknięciu powiększają się).

/images/stories/20090412_Kiezmark/640_12042009_001.jpg /images/stories/20090412_Kiezmark/640_12042009_003.jpg /images/stories/20090412_Kiezmark/640_12042009.jpg

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.