Od dawna marzył mi się sprzęt pomiarowy, którego używałoby się łatwo i przyjemnie. W szczególności myślę tu o pomiarze takich wielkości jak masa, długość, ciśnienie powietrza czy temperatura. Niedawno nabyłem dwa elektroniczne urządzenia pomiarowe z myślą o zastosowaniu ich podczas  pracy nad rowerami. Są to:

  • elektroniczna suwmiarka,
  • elektroniczna waga hakowa.

200_img_8383_SuwElektr

200_img_8387_WagaHakElektr

Zapraszam do lektury!

Suwmiarka elektroniczna kosztowała mnie 47 pln + koszty przesyłki (sierpień 2009, Allegro). Zdziwiłem się jakością wymagania, bowiem wyprodukowana została w ChRL. Całkowicie metalowa obudowa, czytelny wyświetlacz. Co prawda plastikowe opakowanie ma plastikowe zawiasy, które połamią się wcześniej czy później. Ruch jednej ze szczęk może być precyzyjnie kontrolowany za pomocą specjalnego pokrętła. Drugie z pokręteł służy do ustalania położenia szczęk po ich rozsunięciu. Ktoś może zapytać, czy zwykła suwmiarka jest w czyś gorsza od elektronicznej? Przecież nie wymaga baterii i na pewno jest tak samo precyzyjna. Prawdę mówiąc kupiłem wersję elektroniczną ze względu na wbudowaną funkcję przeliczania jednostek metrycznych na cale i możliwość błyskawicznego odczytu zmierzonej wartości. Poważna wada, jaką dostrzegłem, jest brak funkcji powodującej automatyczne wyłączenie przyrządu po pewnym czasie bezczynności, co może skutkować szybkim rozładowaniem baterii.

/images/stories/20090829_SprzetPomiarowy/640_img_8383_SuwElektr.jpg

 

Parametry metrologiczne suwmiarki elektronicznej:

Nazwa własna / typ: ??? / ???
Zakres pomiarowy: 0-150 mm / 0-6 '',
Rozdzielczość: 0.01 mm / 0.0005 ''
Dokładność:

0.02 mm / 0.001 '' (< 100 mm)

0.03 mm / 0.001 '' (> 100-200 mm)

Powtarzalność: 0.01 mm / 0.0005 ''
Maksymalna szybkość wykonywania pomiarów: 1.5 m/s, 60 ''/s
Technika wykonywania pomiarów: Liniowy system pojemnościowy (ang. linear capacitive measuring system)
Wyświetlacz: LCD
Zasilanie:

Pojedyncza bateria 1.55 V

pojemność: 165 mAh

typ: AG13 (button cell)

Temperatura pracy: 5 °C - 40 °C / 41 - 104 °F
Wpływ wilgotności: brak wpływu o ile wilgotność < 80 %

 

 

Waga hakowa to rodzaj wagi, która wyświetla wskazanie masy elementów zawieszonych na haku. Zasadą pomiaru jest umieszczenie mierzonego ładunku tak, by siła grawitacji działała pionowo na hak wagi. Mówiąc wprost przedmiot trzeba na haku powiesić. Chyba wszyscy pamiętamy sprężynowe wagi hakowe wykorzystywane kiedyś m.in. do ważenia bielizny. Z obu stron były zakończone hakami. Jeden koniec wagi trzymało się w ręku, a na drugim wieszało tobołek z ubraniem. Dzisiaj tego typu wagi chyba przede wszystkim wykorzystują wędkarze. Zakres pomiarowy 0 do 30 kg. W obudowie znalazło się miejsce na rozwijaną metalową miarkę metrowej długości. Kupiłem ją ze względu na potrzebę możliwie precyzyjnego pomiaru masy większych detali rowerowych jak koło, rama czy wreszcie cały rower. Wydatek okazał się akceptowalny: 48 pln + koszty przesyłki (sierpień 2009). Wagę wyprodukowano w Chinach.

/images/stories/20090829_SprzetPomiarowy/640_img_8387_WagaHakElektr.jpg

 

Parametry metrologiczne wagi hakowej:

Nazwa własna / typ: OCS-2
Zakres pracy: 0.1 KG - 30 KG
Rozdzielczość: 10 g
Dokładność: 20 g
Zasilanie: 2x CR2032 (2x 1.5 V)

 

Dostępne funkcje:

  • tara,
  • zatrzymanie pomiaru (b. przydatna funkcja!),
  • przeliczanie jednostek masy (kg <-> funty <-> funty i uncje),
  • automatyczne wyłączenie przyrządu po upływie 60 s,
  • możliwość kalibracji przyrządu.
Oprócz samej wagi warto wyposażyć się w co najmniej dwa tzw. "zawiesia", czyli elementy pośredniczące między hakiem wagi a elementem zawieszanym. Mówiąc po ludzku chodzi o dwa sztywne pręty wygięte w kształcie zbliżonym do litery "S". Znalazłem coś odpowiedniego w sklepie metalowym: długość 19 cm, szerokość 11 cm; szerokość połówki: 5 cm; cena 8,80 pln za sztukę (zdzierstwo). Teraz już tylko pozostaje poszukać gdzieś w swojej okolicy np. trzepaka, na którym można by powiesić tak samą wagę jak i rower.
W przyszłości planuję przerobienie układu zasilania wagi. Co prawda cena jednej baterii CR2032 to około 2 pln, to i tak się opłaca dolutowanie na stałe do blaszek baterii dwóch kabelków, które połączą zasobnik z dwoma akumulatorkami AA. W ten sposób zapewnię wadze w zasadzie niewyczerpalne źródło energii.

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.