750 IMG 0898 LilaOkladka

W tym roku przeczytałem książkę Roberta M. Pirsiga pt. "Lila. Rozprawa o moralności". Wstrząsająca lektura. Z miejsca książka ta weszła do mojego subiektywnego kanonu najważniejszych pozycji książkowych, jakie w życiu przeczytałem. Myślę, że stało się tak przede wszystkim ze względu na liczne odwołania do takich pojęć jak jakość, kultura, język, moralność, empiryzm z których autor w mistrzowski sposób zbudował zespół powiązań.

Ze względu na wagę tej lektury postanowiłem zamieścić poniżej mój subiektywny zbiór cytatów. Dzięki niemu mam nadzieję w przyszłości w szybki sposób je wyszukiwać i przedstawiać innym, np. na potrzeby dyskusji.

Zapraszam do lektury!

Motywacja
Nie potrafię ukryć, że motywacja stanowi dla mnie jedną z największych, podstawowych zagadek ludzkiej psychiki. Próbuję przybliżyć sobie pojęcie motywacji już od lat. Od pewnego czasu wydaje mi się, że jestem już blisko złapania sensu tego pojęcia. Być może moje przemyślenia pomogą innym lub natchną ich do własnych przemyśleń.


Zapraszam do lektury!

matt icons folder development 300px

Dział Rozwoju to część firmy, w której pracują inżynierowie. Odpowiadają za przygotowanie nowego produktu: opracowanie (a może nawet wymyślenie), przygotowanie dokumentacji, w tym dokumentacji produkcyjnej, wdrożenie i dalej opiekę nad produktem, czyli nadzorowanie tzw. cyklu życia produktu. W teorii oczywiście.

Inżynierowie to dosyć specyficzni ludzie. Ja klasyfikuję ich na swój własny użytek dzieląc ich na 3 grupy.

Zapraszam do lektury!

students group work 300px

Jednym z elementów pracy w dużej korporacji jest próba wprowadzenia kultury zarządzania i zasad pracy. A jest z czego wybierać. We współczesnym świecie nie wystarczy bowiem być zwyczajnie pracowitym, uporządkowanym i pokornym, czy chociaż średnio rozgarniętym. Każdy nasz krok powinien dotyczyć, postępować i nadążać za zasadami wprowadzonymi przez jaśnie panujące nam kierownictwo. By było się lepiej. Organizacji, społeczeństwu, nam.

Za moich czasów istniał na Politechnice Gdańskiej kierunek Organizacja i Zarządzanie przekornie nazywany przez studentów 'normalnych' kierunków Odpoczynkiem i Zabawą. Czym bowiem jest to całe zarządzanie, jeżeli nie zasadami dotyczącymi sposobu życia, które powinniśmy wszyscy... wyssać z mlekiem matki. Nikt nie zna się lepiej na zarządzaniu czasem, budżetem i zasobami, niż matka wychowująca kilkoro dzieci. Musi przygotować je do życia, a przy okazji nakarmić, odziać, umyć, pomóc zasnąć. A w przerwach: posprzątać dom (higiena pracy), kupić produkty na posiłek (zarządzanie zapasami), uprać brudne ubrania (higiena pracy). Dobrze, jakby jeszcze utrzymywała więzi społeczne, spełniała się jako partnerka, a nawet kochanka (satysfakcja zespołu). I to wszystko dzień po dniu, bez żadnych przerw, w tym chorobowych, czy urlopów. Przynajmniej przez jakieś 15-16 lat. I co wy na to, specjaliści od zarządzania cudzym czasem i zasobami?

Zapraszam do lektury!

Czy słyszeli państwo o psychologii pozytywnej? Za Wikipedią: "Nauki psychologiczne poświęcały tradycyjnie wiele uwagi na badanie negatywnych i patologicznych aspektów życia człowieka (lęki, stres, depresja, itp.), pozostawiając na marginesie badanie aspektów pozytywnych, jak kreatywność, inteligencja emocjonalna, humor, mądrość, szczęście." (...) "Jest to jedna z najszybciej rozwijających się obecnie dziedzin psychologii." (...) "Powstają towarzystwa szczęśliwych ludzi".

zegarek

Czy jestem szczęśliwy?