Niedawno potrzebowałem przygotować potwierdzenie wykonania przelewu bankowego. Od dawna korzystam z rozliczeń bnakowych w zasadzie wyłącznie z pomocą przeglądarki (Firefox wersja 2.0.0.11), a dostarczenie zrzutu strony internetowej (menu Plik -> 'Zapisz stronę jako...') w postaci wielu plików wydało mi się problematyczne. Postanowiłem zapisać stronę www z widocznymi informacjami dotyczącymi przlewu w postaci pliku .pdf. Korzystam z KDE, obecnie w wersji 3.5.8. Pamiętałem, że w menu K -> Ustawienia systemowe -> Drukarki od dawna mam dostępną opcję 'Wydruk do pliku (PDF)'. Mimo to, spod Firefoxa wydruk do pliku .pdf był niemożliwy.  W efekcie skorzystania z tej opcji powstawał plik .ps (PostScript).
Gdy próbowałem wykonać wydruk testowy na drukarce 'Wydruk do pliku (PDF)', na ekranie pojawia się dość katastroficznie brzmiący komunikat:
 
A print error occurred. Error message received from system:

cupsdoprint -P 'Wydruk do pliku (PDF)' -J '' -H '/var/run/cups/cups.sock:631' -U 'maciej' -o ' multiple-document-handling=separate-documents-uncollated-copies orientation-requested=3' '/usr/share/apps/kdeprint/testprint.ps' : execution failed with message:
client-error-not-found
 
 
Niestety nie potrafię zinterpretować, o co chodzi, czego mi brakuje w systemie. Czas ucieka, wydruk przelewu nadal nie zrobiony.
 
Cóż, wydruk do pliku .pdf na pewno jest możliwy, nawet jeżeli KDE podstawia mi akurat nogę. Postanowiłem wobec tego poszukać pomocy, stosując przy tym już nieraz sprawdzoną metodę czterech kroków, czyli:
 
1. Ubuntu wiki.
2. Polskie forum Ubuntu. 
3. 'Angielskie' forum Ubuntu.
4. Google.
 
Tym razem poszukiwania skończyły się dosyć szybko. Na jednej ze stron Ubuntu wiki  znalazłem opis rozwiązania problemu bardzo zbliżonego do mojego: PDFPrinting. W moim przypadku wystarczyła więc instalacjacja pakietu cups-pdf. Po instalacji nie musiałem już nic więcej konfigurować. Po wybraniu z menu polecenia Plik -> Drukuj, na rozwijanej liście dostępnych drukarek pojawiła się drukarka 'CUPS/PDF'. Pliki wynikowe domyślnie są zapisywane do katalogu ~/PDF.
 
Najwyraźniej KDE w dosyć specyficzny sposób traktuje problem tworzenia plików .pdf. Z jednej strony mamy do wyboru drukarkę PDF widoczną w Ustawieniach systemowych KDE, ale nie widoczną w CUPS, z drugiej strony istnieje możliwość instalacji pakietu cups-pdf, który tworzy drukarkę .pdf na poziomie serwera CUPS. Po instalacji tego pakietu każdy dokument, który da się wydrukować, może zostać plikiem .pdf.
 
Zglębiając nieco temat udało mi się znaleźć opis mojego problemu na jednym z blogów. Oprócz opisanego sposobu z instalacją pakietu cups-pdf zaproponowano co najmniej dwa rozwiązania alternatywne. Szczegóły tutaj

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.