W tzw. rowerach miejskich do zasilania oświetlenia roweru nadal wykorzystywane są dynama. Energia elektryczna do tylnej lampy doprowadzana jest kabelkiem. Rama roweru jest pusta w środku. Często, szczególnie w starszych rowerach, w ramie były dwie małe dziurki. Jedna w pobliżu kierownicy, przez którą wchodził do ramy kabelek biegnący od dynama. Druga na końcu tylnego trójkąta ramy. W efekcie jakieś półtora metra kabelka biegło przez środek ramy.

Co jednak zrobić, jeżeli kabelek się przerwał? (Ma on złośliwy zwyczaj łamania lub przerywania się tuż przy jednym z otworów prowadzących do wnętrza ramy). Wyjścia są co najmniej dwa:

  1. poprowadzić kabelek 'po ramie',
  2. ponownie przeciągnąć kabelek przez wnętrze ramy.

 W artykule opisuję sposób na szybkie i wygodne przeciągnięcie kabelka przez wnętrze ramy.  Pomysł jest autorstwa MM, któremu jeszcze raz dziękuję za pomoc. Zapraszam do lektury!

Co będzie nam potrzebne, do przeprowadzenia całej akcji:

  1. około 30 min. wolnego czasu,
  2. cienka nylonowa nić,
  3. nowy kabelek, czyli przewód miedziany w gumowej osłonie,
  4. odkurzacz,
  5. papier toaletowy.

 Ze zjawisk niematerialnych, a nawet paranormalnych, wymienię: zdrowy rozsądek, bystrość, wewnętrzną siłę spokoju...

 Zaczynamy. Po pierwsze z obu otworów w ramie wyciągamy plastikowe zatyczki. Powinny się dać wyciągnąć palcami. O ile to możliwe wyciągamy ze środka ramy resztki starego kabelka.

 Ogarniamy wzrokiem ramę, próbując sobie wyobrazić trasę, którą przebiegał do tej pory kabelek w środku ramy. Warto jeszcze raz uświadomić sobie, że rama jest pusta w środku. Pomysł polega na przyłożenia podciśnienia do jednego z otworów w ramie. O ile powietrze znajdujące się w środku ramy nie będzie miało innej drogi przepływu, to zostanie zassane przez drugi otwór w ramie. Musimy więc uszczelnić ramę tak, by powietrze zasysane przez odkurzacz faktycznie było zasysane tylko przez dwa interesujące nas otwory w ramie. Do uszczelnienia ramy wykorzystujemy np. papier toaletowy. Przykładowo w moim rowerze należało uszczelnić sztycę.

 Odwijamy jakieś półtora metra nylonowej nici. Jeden koniec nici przykładamy do górnego otworu w ramie roweru. Na końcówkę rury od odkurzacza nakładamy końcówkę o jak najmniejszym otworze ssącym. Przykładamy tę końcówkę do dolnego otworu w ramie i... włączamy odkurzacz. Ustawiamy przy tym pełną moc ssania.

Włożenie nici do górnego otworu pozwala nam wykorzystać jeszcze jedną zasadę fizyki - zasadę grawitacji. Intuicyjnie wyczuwamy, że łatwiej będzie 'przewędrować' nici z góry na dół, niż z dołu do góry.

Mi udało się już za pierwszym razem przeciągnąć nić przez całą ramę, a trwało to sekundy. Wyłączamy odkurzacz, przeciągnięty koniec nici łączymy z końcem kabelka, wiążąc stosowne supełki. Przeciągamy nić wraz kabelkiem w kierunku odwrotnym, czyli wyciągamy nić górnym otworem. Odwiązujemy nić i sprawa załatwiona. Teraz już tylko wystarczy nanizać na oba końce kabelka wcześniej zdjęte plastikowe zatyczki i podpiąć kabelki tworząc odpowiednie obwody elektryczne.

 Na koniec kilka uwag:

 

  • Warto zastosować nylonową nić, ze względu na jej wytrzymałość.
  • Nie wiem, skąd brać cienkie kabelki. Pytałem w sklepach elektronicznych w 3M i niestety, nigdy nie udało mi się takowych kupić. Dodatkowym utrudnieniem mogą być względy estetyczne. Mianowicie warto wykorzystać kabelek o kolorze przynajmniej zbliżonym do koloru ramy. Ja takie kabelki wygrzebuję ze starych obudów komputerowych. Łączą one przyciski zasilania z płytami głównymi. Jeżeli obudowa komputera była w rozmiarze 'tower' to jest spora szansa, że producent umieścił w niej ponad metrowe kabelki.

 

Komentarze   
-12 # dave 2015-11-11 12:38
Ha ha - kabelki w komputerach nie są miedziane a aluminiowe :) Ps. A nie prościej zamontować lampki bateryjne? Pozbywasz się wszystkich kabelków.
+7 # dworzec2012 2016-05-20 09:38
Cytuję dave:
A nie prościej zamontować lampki bateryjne? Pozbywasz się wszystkich kabelków.


A nie prościej w ogóle zamknąć rower w piwnicy albo go sprzedać? - pozbywasz się wszystkich kłopotów z rowerem. Sorry, ale rozwalają mnie takie komentarze w stylu: "kup sobie nowy", "nie używaj takiego" itp.

Autorowi artykułu wielkie dzięki za pomoc :)
+3 # Jakub 2016-06-20 21:07
Ja wyciągam z przewodu audio.
0 # Piotr 2018-02-13 20:19
Próbowałem na żyłkę i odkurzacz - nie zadziałało, za mała siła ssania. Udało mi się najpierw przeprowadzić linkę przerzutki (linka hamulca jest za gruba i nie zadziała)od otworu do otworu, potem doczepiłem do niej (chyba z użyciem "duct tape") kabel lampki i przeciągnąłem.
0 # Prozak 2020-01-20 07:04
Ja stosuję inną metodę . Trzeba odkręcić support . Wsadzamy jedną część kabelka np. tą idącą do trójkąta w mufę przy odrobinie wprawy dopchamy go do samego końca , można też posłużyć się jakimś cienkim elastycznym drutem (szprychą) . Z kawałka innej szprychy należy zrobić bosak którym wywleczemy przewód przez końcowy otworek i mamy już jedną stornę zrobioną , to samo robimy z drugiej strony . W przypadku ram aluminiowych można np. przywiązać jakąś małą stalową śrubkę (rdzewną) a jako urządzenia przechwytującego użyć magnesika neodymowego na pręcie z tworzywa sztucznego .

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.