Od dłuższego czasu na stronie mslonik.pl nie można było umieszczać komentarzy. Wreszcie, gdy znalazłem i zainstalowałem komponent 'AkoComment' (ver. 1.4.6, www.visualclinic.fr). Niestety zabezpieczenie antyspamowe tego komponentu okazało się zbyt słabe. Niektóre automaty najwyraźniej potrafiły odczytywać i następnie wpisywać sekwencję cyfr, którą należało ręcznie wpisać z klawiatury, by tekst komentarza został opublikowany.
 
 
Dzisiaj wreszcie znalazłem dosyć czasu i determinacji, by rozwiązać ten problem. Zainstalowałem komponent 'mXcomment' (ver. 1.0.4, www.visualclinic.fr). Obowiązkowym uzupełnieniem stała się instalacja komponentu 'Security Images' (ver. 4.2.0, www.waltercedric.com). Dodatkowo warto zainstalować komponent 'Akismet' (ver. 1.0.0, www.waltercedric.com) oraz zarejestrować się na stronie WordPress.com by otrzymać odpowiedni kod rejestracyjny.
 
Co uzyskujemy? 'mXcomment' to potężny komponent umożliwiający wprowadzanie oraz zażądzanie wprowadzonymi na naszej stronie komentarzami. Sam w sobie nie wnosi niczego nadzwyczajnego, ma jednak opcję integrującą go z zabezpieczeniami antyspamowymi. Podstawowym zabezpieczeniem są 'Security Images' (w dowolnym tłumaczeniu 'obrazki bezpieczeństwa'). Użytkownik poza tekstem komentarza dodatkowo musi wprowadzić w jednym z okienek dialogowych tekst wyświetlony na widocznym obok obrazku (pliku obrazkowym). Tekst jest nieco zniekształcony, co ma utrudnić jego odczytanie różnego rodzaju automatom, jednak czytelny dla ludzi.
 
Kolejnym zabezpieczeniem jest przeszukiwanie adresu nadawcy wiadomości, jaką jest komentarz, pod kątem niedozwolonych słów, adresów uznawanych za spam. Służy temu baza danych prowadzona m.in. przez 'WordPress'.
 
Połączenie obu powyższych narzędzi w komponencie 'mXcomment' powinno zabezpieczyć stronę przed atakami spamerów. A jak będzie, życie pokaże. Niestety 'mXcomment' nie doczekał się jeszcze polskiej wersji językowej. Nie pozostaje więc nic innego, jak go przetłumaczyć...

Komentowanie za pomocą rozszerzenia JComments zostało wyłączone. Zapraszam do dodawania komentarzy za pomocą aplikacji Disqus.